pondělí 17. února 2014

Red Wing - Spring/Summer 2014Podle meteorologů už nás, v nížinách, žádná zima nečeká. My už jsme připraveni. Nejen pro všechny, kteří neradi nosí vysoké boty celý rok, je tu nová kolekce Red Wing. Výchozím modelem je zde typ Postman (model 101), který, jak již název napovídá, byl používán hlavně pošťáky (ale také policisty), kteří nachodili denně několik těžkých kilometrů a proto pozřebovali boty lehké, pohodlné, které ale zároveň vydrží rozmary počasí, ale i test časem.

According to the weather forecasts, we should not expect winter cold here anymore. We are ready! Not only for those which do not prefer to wear boots all the year, there is a new Red Wing collection. Inspiring model is type 101 - Postman. It was a shoe which was used mostly by postmen (but also by policemen), which had to walk long distances every day. They really need shoes which were light, comfortable and which can withstand bad weather. And they should last too.Vybrali jsme z nových typů tři provedení. Jeden z nich je Postman Olive Mohave. Vychazí z originalní boty Postman, představené již roku 1954. Nový Postman má stejné tvary a zachovává si stejné prvky jako malé dírky na tkaničky nebo konstrukci do rámu. Použitá podrážka je ale u této boty stejná jako u typu Chukka (Euro Traction Tred outersole). Bílá, lehká a pohodlná.

We selected three different shoes of the new collection. One of them is Postman Olive Mohave. Postman, a new style deeply rooted in our rich past. the Postman is inspired by Red Wing’s 101 style, known as the postman’s shoe. Designed to meet Postal Service requirements, the 101 was sturdy, sleek and simplistic and these characteristics served America’s mailmen well. For the first time since 1954, Red Wing is expanding on this style with more casual designs modeled after the 101. The new Postman shoes are built using the same leather upper as the 101 as well as many of the same features including a dog tail, blind eyelets and a Goodyear Welt. Premium Red Wing leather Olive Mohave, made at Red Wing Shoe’s very own S.B. Foot tannery, is used to craft the new Postman. The cushion crepe outsole gives these boots as much comfort as the 101, allowing for the longer walks of a postman’s route or just a casual stroll in the summer sun.Jiná je i useň. Stejně jako všechny kůže, i tato je vyrobena v S.B.Foot Tannery, což je výrobce usní, který spadá po Red Wing. Olive Mohave je prémiová, voděodolná useň, původně navržená pro použití v bojových podmínkách. Tato úprava kůže zajišťuje texturu, charakter a hlavně vysokou oddolnost. Mimo jiné jsou Mohave kůže také odolné proti skrvnám!

Mohave is a premium, waterproof, reverse suede leather (referred as "roughout") originally designed to withstand the harshest field conditions. Its outer appearance provides texture, character and durability. Mohave provides excellent water repellency and superior resistance to stains!Všechny polobotky od Red Wing byly konstruovány jako boty na práci a na volný čas. Ovšem ne všichni potřebovali vysoké, bezpečné boty. To se týkalo třeba šéfů v továrnách, tz. předáků (Foreman). Právě tito potřebovali obuv, se kterou se mohli v klidu pohybovat po tovární hale, ale zároveň trávit půl dne v kanceláři, kde těžkých bot opravdu není třeba. Máme nyní v nabídce typ Foreman ve dvou barevných provedeních.Red Wing’s Oxford styles were promoted as shoes for work and play, and all along the blue collar backbone of America one contingency of workers who took a strong liking to the style were factory floor managers, also known as Foremen. While factory workers needed sturdy boots, the foreman needed a shoe to move back and forth between his office and the work floor. A Red Wing oxford could stand up to the concrete floor and not be too heavy for an entire day spent
behind a desk. We offer the Foreman in two different Roughout leather uppers, for a casual summer appearance. Roughout leather is one of Red Wing’s premium leather types and provides durability and resiliency in tougher environments that may damage other leathers.
Černá verze je vyrobena z Black Abilene usně, kerá je velmi odolná a zároveň se na ní vytvoří časem nádherná patina. Verze světlá, Hawthorne Abilene, je stejný typ usně, ovšem v jiné barvě. U obou typů je použita stejná pohodlná a měkká podrážka: Brown Neoprene Cushion.
Abilene is a reverse sude leather, referred as "roughout". While other tanneries employ a process of splitting and thinning hides to create the rough surface, Abilene uses unsplit, heavyweight leather with proprietary tanning process to give it a unique, rough texture. We have Black and Hawthorne versions.

Žádné komentáře:

Okomentovat