pondělí 17. listopadu 2014

New Store - still in Old Town
Po více než třech sezónách úspěšného etablování v Rámové 3, po boku Qubus se tým Denim Heads rozhodl změnit adresu a posunout vlastní koncept o notný kus vpřed. Zdánlivě komplikovaná úloha se stala výzvou, jež nás vybudila najít v rekordně krátké době najít ideální prostor a vytvořit prodejní galerii, která by odpovídala našemu vnitřnímu nalazení na podobnou notu, na jaké se nalézají naši přátelé ve Skandinávii, Nizozemsku či specifických oblastech Německa, např. v Berlíně či Hamburku.
V pečlivém hledání a konečném výběru nakonec obstála zajímavá adresa Konviktská 30/1005. Členitý prostor o rozloze přes 200 m2 se rozkládá v přízemí a suterénu měšťanské zástavby v blízkosti jezuitských kolejí, kdysi vyplňujících prostor mezi dnešní Bartolomějskou a Konviktskou ulicí (pozn. editora - dříve Horní a Dolní Konviktskou). V samotné Konviktské, jež byla vyměřena v roce 1880, zaujme centrální polohou dobře viditelnou i z ulice Karoliny Světlé. Tato část Starého města nepatří mezi lokality, které by se zcela vyhýbaly umístění konceptuálních obchodů, docela nedávno zde sídlila 66gallery nabízející designově upravené botasky. Musíme podotknout, že se na ně stále chodí ptát docela dost lidí, které přesměrováváme na aktuální žižkovskou adresu. Shodou okolností právě tvůrci fenoménu českých tenisek dodávají do Denim Heads magazíny Pedal Project a OKOLO.


Z hlediska umístění storu není zanedbatelným plusem přítomnost místa s puncem staročeského pivnice pojmenované jednoduše Konvikt, kde se tradičně točí plzeňské pivo nejvyšší kvality. Lokace, která prošla mnoha historickými etapami, a kde se už od 12. století usazovali železáři, ale i skláři a brousiči, se proslavila především díky působení jezuitů. Po jejich odchodu skoupil nemovitosti truhlář Josef Feigl, který ho z větší části přebudoval na truhlárnu, tiskárnu a sklad papíru. Není bez zajímavosti, že do sousedící varhanické školy docházeli např. Antonín Dvořák či Karel Bendl. Vydejme se ale už na obhlídku samotného prostoru, jehož podobu redefinovala přítomnost reprezentativní prodejny Samsonite v 90. letech minulého století. Výrazná rekonstrukce vnesla do vnitřních prostor industriální, ale i honosné prvky. Stěny podél prosklených můstků lemují lité betonové vnitřní fasády, od stropu pak visí lustry z českého křišťálu. Mocný dojem (a to i na protřelé zahraniční návštěvníky) zanechávají světlíková okna v obou patrech. Prostor opticky umocňuje všudypřítomná bílá malba. Ideální výzva pro denimové hlavy pod dohledem Jakuba Berdycha prostor vylepšit!Idea vizuální proměny a zároveň pokračování nastoupené odysey byla oříškem, k jehož řešení jsme museli odjet do severních Čech za objevování ztracených objektů, používaných za 1. republiky i v době nástupu masivní industrializace v době těsně následující 2. světovou válku. Výsledek kombinace rozlehlých prostor a rozmanitě barevných jaderníků, a jiných kusů „artefaktů" či specifických typů regálů, stolic, dílenského vybavení, pojízdných vozíků, lavic anebo pořadačů, je překvapivě koherentní a víc než přesvědčivý, což dostatečně dokazují reakce návštěvníků. Díky překvapivému osazení získali prostory zcela specifický genius loci, což je vidět už po příchodu po sejití dvou průdších schůdků. Po pravé ruce nabízí svůj sortiment Bella Brutta, což je značka zaměřená na dámské osazenstvo, jejíž hlavní sortiment jsou plastové boty značky Melissa. Další zajímavé kolekce dodávají např. Armor Lux či Maison Scotch. Této části prostoru dominuje masivní výstavní pult, neméně masivní věšák a stojan na tašky. Z našeho pohledu jsou výraznou dominantou i dvě vypouklá zrcadla, která byla ještě zcela běžná v 60. letech minulého století. Dnes jsou spíše raritou, neboť neexistuje zřejmě nikdo, kdo by znal podobnou technologií. To jen na okraj. 
Téměř symetricky umístěný prostor po levé straně od vchodových dvěří definuje naší minimalistickou filozofii selektivního výběru oděvů a doplňků značky Denim Heads. Dokazujeme tím, že hned u vstupu není nutné zákazníka děsit přehnaně velkou nabídkou zboží, ale spíše ho jen navnadit na naše největší brandové exkluzivity. Už zkraje se tak setkává s novinkami od Red WingBarbour, Momotaro JeansPendletonIndigoferaSoxisixStetsonQwstion, apod. Podotýkám, že výrobky se v této art brutové galerii vyjímají opravdu skvěle a málokdo projde bez obdivného výdechu. Centrální prostor přízemí rozděluje nosná zeď na dvě lodě. V té, které následuje po roomu Bella Brutty, je umístěn Red Wing koutek. Ucelená nabídka bot, vyzývá kromě neonového loga k vyzkoušení ze dvou trámů umístěníných v odpovídající výšce. Roli menších poliček na doplňky převezmuly na tmavo přetřené šuplíky. K naprostému pohodlí při zkoušení slouží lavice přímo od dodavatele. I při soustředěném zkoušení je k dispozici potěšující pohled na stěnu plnou dek Indigofera a podsvícený pult s klobouky, šálami a jinými doplňky. Ve zdí a schodištěm odděleném traktu představujeme nový přírustek naší „prodejní galerie" a to tradiční americké deky s indiánskými vzory Pendleton. Pocit z centrální části přízemí příjemně podtrhává kromě patinovaného výdejního pultu i sestava vojenských kartotékových skříněk plných papírových tašek, na jejímž vrcholu dominuje zesilovač, abychom chvíle v Denim Heads mohli zpříjemňovat i stylovou hudbou nejširšího rozsahu. K tomu slouží přiměřeně velké vintage reprobedny.Než se přehoupne návštěva do nejzaššího bodu přízemí, dovolíme si upozornit na menší kolekci lahůdek z nabídky obuvi Tricker'sViberg, peněženek a doplňků Soxisix, amerických pilotek Randolph Engineering a kosmetiky Juniper Ridge. Z našeho pohledu relaxační koutek předznamenává detailněji pojatý suterén, jde o jakési signum, že dokážeme nastavit drobnohled i na jemnější rozlišovací hodnotu kvalitního zboží. Stejným způsobem vnímáme i levou část recepce, kde jsou patrně viditelné skládací brýle Sunpocket a nově zakomponovaná expozice tradiční německé značky Kaweco zaměřené na psací potřeby. Opět značka s mnohaletou tradicí s kořeny v 19.století.

Stojan s čepicemi Stetson nenechává nikoho na pochybách, že existuje jen málo položek, které by rozlehlý store mužům nemohl nabídnout. Díky novým, zatepleným modelům tak intuitivně směřujeme pozornost k zimní kolekci Barbour, kterou doplňují tradiční i designově vytříbenější modely bund z různých kolekcí, např. Dept B či Norton & Sons. Milovníci kvalitní džínoviny zde mimoděčně zaplesají nad široce rozvětvenou kolekci Japan Blue a všehochutí trik, košil, vestiček, outdoorových bund pro japonský trh Tilak-Poutník i kabátů na druhém štendru, kde nechybí ani další nová akvizice – švédská značka kalhot Nudie Jeans. Po pootočení hlavou v prostoru pozornějším zákazníkům neujdou kulichy, šály, deky či tašky, ale také krásně vyvážená nabídka japonských zápisníků a příslušenství MidoriČervená polička zatížená ozubenými koly těžkých strojů, přitahuje pozornost k sofistikovanému stavebnicovému pojetí psacích potřeb. Kvalitní, detailně zpracované a velmi hezké produkty Midori zaujmou podobně jako unisexové Nudies jak muže, tak ženy. Podobný osud má i zboží z francouzské Bretaně Armor Lux, které v obrovské zelené skříni ještě doplňuje původní kanadské spodní heritage prádlo Homespun, či trika a mikiny National Athletic Goods. V této části expozice najdete i dvě zkušební kabiny, ve kterých nechybí (stejně jako v centrální části místnosti) zrcadla a místo na sezení. Pokud si v této chvíli objednáte kávu, vodu či pivo, máte v minutce ideální průsečík nákupních okolností a můžete se pustit do zkoušení. 

Pokud jste se již sblížili s naší filozofií natolik, že vás zajímá i další ruch kolem značky Denim Heads, dovolíme si Vás pozvat do suterénních prostor, kterým kromě přijemného bárku dominuje i další „corner" – a to Indigofera. Barová místnost vyzdobená kobercem od našich švédských přátel ze Stockholmu a stylovým motokolem Narcis se zimním obutím s přehledem pojme více lidí, o čemž jsme se přesvědčili v čase oficiální The Grand Opening Party. Samotný bar tvořený sestavou palet přepásaných nejdelším páskem světa, téměř šestimetrovým, ručně opracovaným kusem kůže, nabízí kromě skvělého italského pressa i výlet za premiovými značkami whisky a rumu. V příjemném prostředí defakto na úrovni středověkého rinku se můžete také začíst do inspirativních publikací, či časopisů v čele s Inventory, The Heritage Post nebo Men's File/Clutch. V nejžašší části obchodu pak ukrýváme pravé poklady: džíny a košie Momotaro, bundy Ten C vyrobené z materiálu, který jste ještě neviděli a originální svršky i džíny od kalifornských Rising Sun a také od Eat Dust Clothing nebo dánských motorkářů Wrenchmonkees.Velká část nábytku v prostoru je mobilní (čti na kolečkách), takže případné a nikoliv minoritní změny v interiéru jsou v plánu.


Zde se skutečně můžete cítit jako v jiném světě, prvotřídní servis je zde něco zásadní kodex a pochybujeme, že by něco tak unikátního hrozilo i jinde v Praze. Zásadním orientačním znamením, pro ty, kteří k nám ještě nestačili trefit bude hlava koně přímo u vchodu na fasádě. Díky jemu a dvěma černým tabulím s nabídkou, jsme možná jedno z nejvíce focených zákoutí Prahy 1. Tuto domněnku potvrzuje výrazný nárůst followerů na instagramu, ale i fakt, že během pohledu do tří vkusně vyzdobených výloh odolá jen málokterý znalec vytříbené kvality. Proto nahlédněte dovnitř a odneste si malý dárek v podobě stylových pohlednic nafocených skvělými fotografy právě pro lepší orientaci kde nás po přestěhování najít, a kterými můžete případně podarovat přátele.

-Oskar Švarc- (a DH)
foto: Michal Čížek & archiv DH

4 komentáře:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Hello,
  Great post as always... I like the valuable information you provide on your article regarding men's clothes and cheap undershirts..... Thank you too much... Please keep posting...

  OdpovědětVymazat
 3. Velice zajímavý obchod,vypadá to tam úžasně!
  http://taxido.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. This was an extremely wonderful post. Thanks for supplying this informationand and I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post…

  Thank you
  Healthy Meal Delivery Toronto


  OdpovědětVymazat