pátek 31. října 2014

Music Friday 31.10.2014: EarthlessKaždý, kdo jednou viděl záznam (nepředpokládám, že někdo kdo to čte, tam byl osobně) z Woodstocku 1969 si musel i dost citelně uvědomit, jak daleko může expandovat čerstvě zrozený psychedelický rock. Jeden ze zlomových momentů hudební historie má ale i neuvěřitelně zřetelný dopad na současnou spacerockovou scénu. U amerických kapel to platí dokonce dvojnásob, zvlášť pokud původní kořeny jsou pečlivě oprašovány až po dozrání vůdčích osobností. A těmi jsou v Earthless všichni tři členové, tedy Isaiah Mitchell, Mike Eginton i Mario Rubalcaba.
Smečka ze San Diega se hned první nahrávkou Sonic Prayer (2005) odřízla od tehdy dekadentním punkrockem načichlé lokální scény a vytvořila zcela originální pojetí stoner rocku, ve kterém ale nemalou roli hraje německý krautrock či japonská psychedelie. Album vyšlo na lokálním labelu Gravity a okamžitě vzbudilo pozornost kosmickým zvukem vzdálených vintage planet. I proto byla další nahrávka očekávána s nebývalým zájmem. Dne 8. května vychází Rhythms from Cosmic Sky, obsahující tři skladby o celkové stopáži 46:41 a silou příruční TNT nálože. Nadšení nepropadají jen máničky, které metal nikdy nepřestal a asi ani nepřestane bavit, ale i spousta fanoušků, kteří cítí, že nultá léta potřebují oživení fůzí Hendrixe a nekonečně se vinoucího rytmického vlnění. V tomto světle není nominace na Best Hard Rock Artist v rámci San Diego Awards 2007 zase takovým překvapením.


Earthless lze vnímat jako živoucí organismus, který ožívá nejenom ve studiu, ale především na pódiích celého světa. Jejich neuvěřitelnou, stupňovanou kadenci podtrhují tlustou čarou dvě živá alba Sonic Prayer Jam (2005) a především Live at Roadburn (2008). Nás čelní střet čeká už tuto sobotu, přičemž páteří bude zřejmě poslední nahrávka From The Ages (2013) doplněná o Sonic Prayer. S hlavou v oblacích se Earthless nevzdalují od chuchvalců psychedelických riffů, nápaditých bicích a evolujících melodií. Přestože jejich písničky nezřídka trvají víc jak 15 minut, stále dokáží připoutávat pozornost pokrouceně zefektovanými kytarami a důrazem bicích. Přesto dokáží například do Black Uhuru propašovat dekadentní atmosféru 80. let. Vlasaté požehnání, řekli byste. Budiž jim vrchovatě přáno. Kapel, které dokázali vytěžit ze zdánlivé hlušiny zlatý rockový poklad, není rozhodně příliš. A další budou přibývat jen pod mikroskopem hlubšího zájmu...EARTHLESS (USA, Tee Pee) vystoupí společně s Mobius (SK) dne 1. listopadu v strahovském klubu 007 od 20:00 hodin.
-Max Švarc-


1 komentář: