pátek 22. srpna 2014

Homespun Knitwear & National Athletic Goods newsS kanadskými značkami Homespun Knitwear, resp. National Athletic Goods nyní začínáme již třetí sezónu. Nepřestává nás fascinovat kvalita materiálů, se kterými tato kanadská parta pracuje. Více o Homespun Knitwear si můžete přečíst TADY a o National Athletic Goods ZDE.

Double Face Thermal - waffle knit

We work already 3rd season with Canadian brands Homespun Knitwear and National Athletic Goods. But we are always fascinated how high is the quality of the fabrics they use. More general informations about Homespun Knitwear you can read HERE and about National Athletic Goods HERE.

11oz mock twist yarn terry as used on Double V Neck Warm Up

Vzhledem k tomu, že se jedná o kolekce Podzim/Zima, pracuje se zde mimo jiné i s kombinací bavlna-vlna. Vlna, jak známo, je více než vhodná pro chladnější měsíce, prtože její přirozené termoizolační vlastnosti Vás udrží v teple i když nalhne (nebo se propotí) - a to je velký rozdíl oproti bavlně. Více o vlně třeba TADY v článku o skvělých vlněných dekách Indigofera Prima Blankets.

Shouder detail on Long Sleeve Rib Tee Brown

Because we are talking here about the collection for Autumn/Winter, there are some nice combinations of cotton and wool. As you all probably now, a wool works very well in colder months because of its thermo insulation characteristics. It keeps the body warmth even when it's wet (or it's sweated). More info HERE in an article about amazing Indigofera Prima Blankets.

Wool/cotton mix fabric on Nova Scotia Henley Black

V kombinaci bavlna-vlna nabízíme dvě různá trika, jedno klasického tvaru s kulatým výstřihem a jedno triko typ Henley. Obě trika jsou mixem 55% bavlny a 45% vlny, jedno jsme vybrali s barevností do hněda (Long Sleeve Rib Tee) a druhé do černa (Nova Scotia Henley). Materiál je velmi příjemný a budí na první dotyk pocit jakési solidnosti. Na jeho vyzkoušení v pořádné zimě si však ještě musíme počkat.

Extra inner flap with button (Nova Scotia Henley)


We have now 2 different garments made of this really soft-hand fabric made of cotton (55%) and wool (45%). First of them has a brownish color (Long Sleeve Rib Tee), the other one is more black (Nova Scotia Henley). Even the fabric is quite soft, there is a feeling of robustness when you see it and touch it. For real experience we have to wait for a bit colder months.


Yes! Machine washable 

Již osvědčenou klasikou je pro nás triko Coalminer, nově v barvách Aged Black, Red a zajímavé Oatmeal. Oatmeal je narozdíl od prvně jmenovaných vyrobený z materiálu Waffle, který je svou strukturou ne nepodobný tradiční sladkosti. Materiál je nejen příjemný naomak, ale je i funkční: díky své specifické struktuře absorbuje více než klasická bavlněná tkanina, ale také rychleji vyschne.

Button and sewing detail on Coalminer Oatmeal.

A classic style in our offer is the shirt called Coalminer, now we have it in Aged Black, Red and Oatmeal colours. Aged Black and Red are made of heavy slub cotton jersey. The Oatmeal version is made of Dual Face Thermal - waffle knit (100% cotton). Thanks to its specific structure, this fabric absorbs more water than common cotton knit and dries out quicker too. It can be really useful (not only) during the cold part of the year.

Details on sewing (Coalminer Aged Black)

Se barevným vzorem, který je vidět i na fotografii vintage kousku, jste se již mohli setkat v minulých kolekcích, ale byl použit znovu, možná i pro svou originalitu. V tomto roce je to triko/mikina Camp Tee Long Sleeve.

On top there is original vintage piece from 30s, at the bottom Camp Tee Long Sleeve

You could see the pattern which is on the picture of the vintage piece we have, on some of the shirts we used to have in the past. But it is so special and original that Homespun uses them again, this time we have shirt/sweatshirt Camp Tee Long Sleeve.

Shoulder detail on Camp Tee Long Sleeve

Máme opět skladem i "obyčejné" jednoduché triko Dad's Undershirt, tentokrát nikoliv bílé, ale také v barvě Aged Black.

Simple black tee with a good fit and quality fabric - that's Dad's Undershirt

We have back on stock also the "common" simple tee called Dad's Undershirt, but this we chose the Aged Black color too. Black is black..

Inner part of NAG sweats is really soft!

Obě tyto kanadské značky jsou konzervativní a velmi věrné svým historickým vzorům, takže žádné výstřelky se nekonají ani u National Athletic Goods. Nové jsou jen dvě barevné kombinace klasické mikiny Double V Warm Up, pro tentokrát v barvě Black a Oatmeal. To, že kvalita materiálu je famózní lze možna vidět i na fotografiích, ale až při jejich oblečení poznáte, o čem je tato zmiňovaná kvalita všech těchto v Japonsku na zakázku utkaných materiálů.

That's why it's called Double V Warm Up

Both these brands are a bit conservative and more than just inspired by the vintage pieces so there are no presence of fashion statements or inventions. The "new" collection for us are two new colorways of a classic Double V Warm Up, this time in Black and Oatmeal. The fact that the material is the greatest possible you can maybe see on the pictures but in reality it is even more significant. When you wear them you can feel the softness of those japanese custom made fabrics.

Extra long contrasted hem (Double V Warm Up Oatmeal)3 komentáře: