pondělí 15. září 2014

Randolph Engineering


RANDOLPH ENGINEERING: VÁLEČNÉ ZKUŠENOSTI ZA SLUNEČNÍMI BRÝLEMI

RANDOLPH ENGINEERING: WAR EXPERIENCES BEHIND THE SUNGLASSES

Ne každý muž má zcela jasnou představu stylové vyhraněnosti, ale jakmile dojde na otázku slunečních brýlí, situace se mění. Klasické americké pilotní brýle nechybí v šuplíku či na nose téměř nikomu ze známých. Vycházeje z kritérií používaných napřiklad ve vztahu obličej/čepice, se letecké brýle v mnoha obměnách hodí nepřekvapivě na nos téměř veškeré světové populace. 

Not really everyone has a strict rules about his/her style but when the discussion is about sunglasses the situation is a bit different. Classic american aviators are presented in almost every garderobe or on everyone's nose. There are countless modifications fitting based on a combination shape of the face and a hat. Anyone can then choose the style of aviators which suits the best.V době dominance globálního trhu dochází k záplavě nekvalitních napodobenin, které mají s původní kvalitou vojákům určené ochrany zraku jen pramálo společného. Brýle za pár korun z thajského letiště přitahují pozornost, ale za chvíli jsou zralé na odložení mezi další opotřebované haraburdí. Nikdo z nás ale není tak bohatý, aby nechal rozrůstat sbírku zbytečných doplňků do nekonečna. Ceněnou vlastností brýlí však není jen tvar, ale i způsob jakým fungují skla a jak dalece jsou připraveny k náročnějším úkonům. A tady – v objektivním duchu – bohužel moderní produkce stále častěji hledá kompromis, což se bohužel týká i tradičních značek, které dříve rozhodně byly zárukou kvality. Možnosti, jak se dostat k solidní produkci však existují, v Denim Heads samozřejmě volíme takovou, která nabízí nejenom kvalitativní nadstandard, ale také vysoký koeficient ikoničnosti. Ano, Randolph Engineering si zahráli v legendárním Scorseseho Taxikáři!

Nowadays, when the world is flooded by a cheap crap coming from all the parts of the world, there are tons of aviator-like sunglasses available. But the we can probably all agree upon the fact that there is not so much common with the original military shades. The cheap shopping on asian airport can certainly attract your attention but sooner than later you'll put them aside, like all the other useless things. It does not make much sense, we think. What we expect from good sunglasses is not just the shape but also the quality of the lenses, durability and usability in all the different situations. And here, unfortunately, we feel that the actual production of the famous brands is not really the same quality level as it used to be. Still, there are ways how to get the "real" stuff. In Denim Heads we chose the brand which is not only amazing quality but it has a massive iconic status. Yes, Randolph Engineering sunglasses played important part in Scorsese's master piece Taxi Driver!Nedlouho po svém vzniku tedy firma zabodovala modelem Aviator ve filmu, který podobně jako Scarface nastavil nový kurz rozervaného filmového hrdiny. Oblíbit si tyto brýle není až tak složité, jsou stejně tak pohodlné, jako technicky dotažené do nejmenších detailů. Za každým kusem je vidět obrovský kus zručnosti, i proto jsou „randolfy" už víc jak 40 let zárukou stylu, elegance a preciznosti. Jeden z nejlepších importů z Massachusetts, dalo by se říct. Nyní se s ním konečně setkáváte i u nás.

Not so long after the founding of the brand, there is a presentation of RE Aviator in a movie where the main character is not really easy to understand (which is quite parallel with Scarface movie). To like these sunglasses is not that difficult, they are comfortable and produced in superior quality. You can see the craft-manship on every part of the product and that is probably reason why "Randolphs" are one of the best in all quality, accuracy, durability and elegance meanings. Best of Massachusetts, we can say. Now you can see them (and try them on) in Denim Heads.

Aviator, Matte Black, Skull Temples, AGX

Příběh vzniku firmy na výrobu slunečních brýlí (vedle toho firma vyrábí i střelecké a na předpis), rozhodně není nudný. Hlavní postavou zodpovědnou za vznik fenoménu je Jan Waszkiewicz. Narodil se v předválečném Polsku, odkud musel utéct před německými okupanty. Jeho cesta vedla oklikami přes Československo, Maďarsko, Itálii a jižní Francii, kde vstoupil mezi legionáře. Bohužel zanedlouho byl zajat a tři měsíce internován spolu s ostatními zajatci. Jan však nehodlal nečinně přihlížet a utekl. Další jeho kroky ho dovedli do Švýcarska a nakonec pak do Anglie, kde vstoupil do anglické armády a později se stal navigátorem Royal Air Force. Zvládl 32 bombardovacích misí a po válce se usadil se v Bostonu, kde byla početná komunita jeho krajanů. Po vystudování Northeastern University a dostal práci jako nástrojař, což skvěle uplatnil u American Optical Company i Marine Optical. Hluboké přesvědčení o tom, že by mohl navrhovat a vyrábět lepší obruby brýlí, založil s partnerem Stanley Zaleskim v roce 1972 firmu Randolph Engineering, Inc, která – jak název napovídá – sídlí v městečku Randolph. Zatímco v počátcích šlo o výrobu strojů a zařízení specializovaných na výrobu především optických brýlí, postupně rostla i touha zkusit pomocí vlastních nástrojů dotáhnout a k dokonalosti vybrousit vlastní vizi slunečního nadstardu, jenž nabízel Ray-Ban či American Optical. Výsledkem tak jsou pak brýle, které už roku 1977 odebírá americká vláda. Během dalších pěti let už byla firma o 68 zaměstnancích hlavním dodavatelem leteckých brýlí pro americké ministerstvo obrany. Téměř čtvrt miliónu brýlí si s velkou chutí rozebrali piloti, agenti i námořníci (včetně posádek v ponorkách!).

The history of this company is not boring at all. One of the founders, Jan Waszkiewicz, was born in pre-war Poland. He had to leave his country because of German occupants in 1939 and on the run thru Czechoslovakia, Hungary, Italy he came to southern France where he joined the French Army. After a while he was arrested for 3 months, then he escaped to Switzerland and then to England where he became a Royal Air Force navigator flying 32 bomber missions. After the war he went to USA and settled in Boston, studied Northeastern University and then he got a job as a tool maker. Later he worked also for American Optical. Randolph Engineering, Incorporated was founded in 1972 by Jan Waszkiewicz and Stanley Zaleski. They met a decade before while working at a small tool & die company in South Boston. In pursuit of the American dream they ventured out to start their own business in a city Randolph. The two entrepreneurs built tooling, dies and machinery for the then thriving US optical manufacturing industry. Through determination and a tireless work ethic Randolph Engineering became one of the leading optical tool & die companies in the country. The company was originally focused on designing and manufacturing optical tools and machinery for the production of eyewear. Waszkiewicz and Zaleski designed and made most of the machinery in their plant, but later the company focused on producing own eyewear, using the tools and machinery designed and manufactured by the company itself. Already in 1977, Randolph Engineering obtained its first government contract. By 1982, they had become the prime contractor for military-style aviation flight glasses for the U.S. Department of Defense. With 68 employees, 200,000 pairs of sunglasses were made for the Navy, Air Force, and Army that year.Devadesátá léta znamenala další rozšíření nabídky, léta nultá počítala s tím, že brýle z Randolphu budou nosit na kořeni nosu nejenom sportovci, policisté, sekuriťáci, ale také například i outdooroví nadšenci. Dnes už si jen stěží představíte Američana, před kterým by po vyřčení názvu firmy zůstala bublina mlčení. Firmě se zkrátka daří, proto dnes nabízí do tří segmentnů roztříděný sortiment prostřednictvím čtyřset autorizovaných celosvětových prodejců. Jsme rádi, že tyto pilotky už budou vidět i u nás a nejenom u armádních složek v Austrálii, Belgii, či Jordánsku.

In 90s they made their portfolio even wider and in early 2000s they found that the RE sunglasses are not best only for sportsmen, police and security forces but also for outdoor enthusiasts. Today, RE is quite well known among many (not only) Americans. The company works well, there are three segments (sunglasses, Rangers (for shooters) and frames only), there are more than 400 selected retailers around the world (and we are proud to be one of them). RE sunglasses are used also in many army forces, not only US, but also in Australia, Belgium or Jordan.

Bayonet temples are comfortable, there is no doubt about that

Zkusíte si tipnout, kterou z řad Denim Heads představují? Nijak těžká otázka – samozřejmě to nejlepší ze Sunglass Series! Těm vévodí typ Aviator, který mají v oblibě i taková herecká esa jako Ewan McGregor či Johnny Depp (ten zbožňuje model Aviator Flash Lens v modré úpravě). Aviator Classic byli primárně určeny jako sluneční brýle pro vojenské letce, proto jsou vedeny pod armádním označením MILSPEC HGU4/P. U vlajkové lodi značky není nic ponecháno náhodě, výrobek předčí i náročné armádní normy. Brýle prošly nejenom záběry Coppolovy Apocalypse Now (1979), ale především ostrými testy v bojích, tudíž obstojí i v technicky nejnáročnějších podmínkách a to především díky bajonetových nožkám vynikajícími pohodlím a pohotovostí při nasazování. Výčet předností tím zdaleka nekončí – naprostá většina komponentů je vyrobena v USA a jsou pochopitelně z nejlepších dostupných surovin. Proto koukáte do slunce i do jeho odlesků na hladině tak suverénně jako by se nechumelilo. Ptáte-li se na UV ochranu, pak se u dostáváme na 98-100%. Nastavitelné silikonové opěrky jsou samozřejmostí, skvěle pomáhají především lidem, kteří mají asymetrický tvar obličeje. Každé pouzdro na brýle je rozděleno na dvě části, v přední najdete randolphy a v menší přepážce nástoj na údržbu včetně čistícího hadříku z mikrovláken a sadu náhradních dílů.Would you try to choose which styles do we stock? An easy answer: the best of Sunglasses segment. The flagship is obviously Aviator, the style which favourite model also for the celebrities like Ewan McGregor or Johnny Depp (Aviator Flash Lens in blue color - recently not on stock). Aviators were originally meant like the sunglasses for army pilots and to fill up very hard military standards, so there has to be a Military Standard number for them (MILSPEC HGU4/P). They are comfortable for all day long wearing and can be quickly put on face thanks to bayonet temples. Obviously, there are some other interesting facts about RE: sourcing the best Made in USA items whenever feasible, 98-100% UV Protection. Adjustable silicon pads will help to fit to every shape of the face or nose. Every RE sunglasses case contains microfiber cleaning cloth, and small maintenance kit (spare silicon pads, screws, a tool).

23k gold plated

Klíčové slovo pro pochopení fenoménu Randolph Engineering je preciznost. Ta se projevuje nejenom u tvrzených skel s minerální korunkou, ale i ve škále skel, která se kromě standardní šedé zabarvují do zelena, anebo se vyrábí nažloutlá. Označení tan, najdete tam, kde brýle pomáhají lépe vidět ve tmě. A to je fakt, který je potvrzený i od našich skandinávských přátel, kteří během zimy mají se špatným světlem mnoho zkušeností. U všech základních barev existuje i polarizovaná verze, původně vyvýjená pro lepší výhled z bojových letadel navzdory světelným odleskům.

The key-factor to understand the Randolph phenomenon is the accuracy. This you can actually see (or feel?) on the surface of the mineral crown glass lenses. Also the variety of the lens colours is nice: standard grey, green or tan. Tan lens works exceptionally well for those needing eye protection and contrast on overcast days. And that is a fact also confirmed by our Scandinavian friends which have a lot of experiences with lower contrast light during winter months. There are also polarised versions of the mentioned lens colours. 


Aviator, Gunmetal, Bayonet Temples, Tan Polarised

Odvozeninou je model Aviator II, jejichž nejvýraznějším prvkem je sweatbar v centrální části horní konstrukce. Pokud se hodně potíte, jde o skvělého pomocníka a svým způsobem i ochránce před nepřehlednými situacemi, například v dopravním provozu. Přehlédnout se nedá ani poněkud sofistikovanější estetika tohoto modelu. K dispozici jsou samozřejmě všechny druhy skel a barev rámů. Vypadají skvěle!

The luxe version of Aviator is Aviator II. There is a significant sweat-bar in a color paired to the lens color. The same color is used also for bayonet temples. Simply said, updated classic which looks really good! 

Aviator II, Bright Chrome, Demi-Green Bayonet Temples, AGX Lens

Z dalších verzí jistě nemůžeme zapomenout na mechaniky oblíbené Chief Crew se zakulacenými sklíčky o průměru 54 mm, které zaujmou i technicky zajímavým použitím pružinky v nejnamáhanějším místě, kde nožičky přiléhají k rámu skel. Z vlastní zkušenosti, nejenom skvělá prevence proti poškození, ale také mnohem vyšší komfort. I zde si můžete vybrat odpovídající kombinaci skel a rámu. Tyto brýle sluší i ženám, což nás u jejich tvaru nepřekvapuje.

Another style we have is Crew Chief which is popular among the aircraft mechanics. There are used spring hinge temples and in general they have quite thin profile and lower weight. Maybe that is the reason why this style is popular among the ladies.

Crew Chief, Gunmetal, Skull Temples, AGX

Posledním typem brýlí od RE, který jsme na prodejně přivítali, se stal Corsair. Od prvního vyzkoušení pohodlný model s většími, ale zároveň podélnějšími skly o průměru 58 mm. Nejcharakterističtějším prvkem je ale horní část centrálního rámu, která je mírně prohlá, což lichotí obličejům trojúhleníkových tvarů. Mezi známé nositele patří například český fotograf evropského formátu Michal Čížek, který si je pochvaluje z důvodu, že šedivá skla nezkreslují ani o píď realitu, kterou on, jako dokumentarista, věrně zachycuje.

The last model recently on stock is Corsair. It is very comfortable from the very first putting on your nose with slightly bigger lenses (58 mm). There are couple of things which differs Corsair from flagship Aviator: subtle dip to the brow bar, styling of an outward facing nose bridge and increased distance between lens for comfort and feel. All these features helps to look good (not only) on people with triangle-shaped face. The one of the proud owners is for example our friend Michal Cizek, the famous Czech photographer. We got very positive feedback confirming that the reception of the color is true to reality which is must for a documentarist like him.

Corsair, Gunmetal, Skull Temples, Grey


Dříve než uzavřeme naší exkurzi do továrny v Massachusetts, kde výjimečné brýle vznikají, zopakujme si ještě jednou, pro pořádek přednosti jednotlivých typů skel:

- Tan Polarized zvyšují kontrast a zároveň snížují únavu očí a oslnění v přesvícených podmínkách.

- Tan výjimečně funkční pro všechny, kteří potřebují ochranu očí a kontrast při zatažené obloze či soumraku.

- Gray Polarized fantastický odstín pro extrémně jasných podmínek a při sníženém oslnění. K dispozici bývá také v lehkém polykarbonátu (PC), který téměř necítíte

- Gray Flash Mirror má jemný zrcadlový povlak aplikovaný na šedé čočky snížující tvrdé světlo bez polarizace.

- Gray poskytuje absolutní přirozenou barvu příjem. K dispozici také v lehkém polykarbonátu (PC).

- AGX má slabě zelené zabarvení, které selektivně filtruje barevné spektrum, jinými slovy – snížuje únavu očí.

Aviator II, Gunmetal, Demi-Grey Bayonet Temples, Grey Polarised Lens


Let's summarise what are the possibilities for the colour of the lenses:

Tan Polarized - increases contrast while reducing eye fatigue and glare in bright conditions

Tan - works exceptionally well for those needing eye protection and contrast on overcast days

Gray Polarized - the ultimate tint for extremely bright conditions and glare reduction. 

Gray Flash Mirror - has a subtle mirror coating applied to the Grey lens to reduce harsh light without polarization

Gray - provides absolute true color reception. Also available in a lightweight polycarbonate (PC)

AGX - has a slight green tint which selectively filters the color spectrum to reduce eye fatigue.

Dříve než se k nám pro své první pilotky vydáte, popřemýšlejte o velikosti, tvaru, zabarvení skel a barevné kombinaci. Už tak krásné brýle pak budou mít snažší cestu Vás oslovit. Pokud si nejste jisti, rádi skonzultujeme vlastní zkušenosti a postřehy. Sami víme, jak zásadní je právě výběr ručně konstruovaných slunečních brýlí. Budeme se na Vás těšit v našem zbrusu novém obchodě v Konviktské 30, Praha 1. Aktuální nabídku si můžete prohlédnout i ZDE.

If you plan to stop by and try some of these amazing sunglasses then you could maybe think a bit about shape or colour. Then it is much easier to choose from all those perfect combinations we have. i you are not sure we will be more than happy to help you and give you some advices based on our personal experiences. We are looking forward to show you anything we have in our brand new store at Konviktská 30, Prague 1. Actual offer you can see HERE.


-Oskar Švarc- (with a help of Wikipedia, randolphusa.com and the rest of Denim Heads team)


2 komentáře:

 1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Připojte se k úspěchu Spojte se s více než 4 miliony obchodníků a investorů ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

 2. افضل خدمات نقل العفش فى الكويت مقدمة من افضل شركة الرشيد لجميع خدمات النقل
  شركة نقل عفش الكويت


  فني صحي  OdpovědětVymazat