neděle 13. července 2014

Tricker's x Denim Heads Cap Toe Boot


O tom, že Tricker's vyrábí jedny z nejlepších bot na světě ví asi každý, kdo značku Tricker's zná. Boty vyrábí již od roku 1829 v anglickém Northamptonu, což je již od 17.století centrum kožedělného a obuvnického průmyslu. Boty renomovaných značek se zde šijí dodnes. Více o historii značky si můžete přečíst v jednom starším článku na našem blogu, popř. přímo na stránkách Tricker's.


The fact that Tricker's produces ones of the best shoes in the whole world is probably well known to anyone who has ever heard about the brand. At Tricker's they manufacture shoes since 1829 in Northampton which has been a centre of the British shoe-making industry. And there are also many other top-quality British shoe-brands producing shoes in here. More about the history of Tricker's you can read HERE in an old article on our blogsite, eventually also directly on Tricker's webpage.Je mnoho typů bot v různých kombinacích usní, které si každý může objednat podle katalogu. Jsou samozřejmě vyrobeny dle přísných kritérií a z nejlepších dostupných materiálů. Podle nás je ale mnohem zajímavější nechat si vyrobit botu dle svých představ. A to jsme se rozhodli udělat my. Patrně nenajdete na světě botu, která by byla stoprocentně identická s těmi, které nyní nabízíme my. Kvalita i vzhled bot Tricker's nás velmi baví a tak rozhodování o spolupráci bylo velmi snadné. Výsledkem je kotníková bota s prošitou přední částí. Vybrali jsme barvu Burgundy a použitým materiálem je velmi jemná, ale odolná telecí useň. Vnitřek boty je pak tmavě zelený, což tvoří zajímavý, decentní kontrast.


There are many types of shoes made in different colors and types of leather. They are certainly all made in best way possible and all the leather hides are the best quality. But, in our opinion, there is a bit more interesting way how to choose the shoes to sell: custom-made. We decided to let Tricker's make a custom version for our store only. It is probably not possible to find the shoe exactly the same like this one anywhere else. The high quality and level of craftmanship are both the things we do like so deciding if to make it or not was quite easy. The result of this collaboration is a laced-up derby boot made of Burgundy calf leather, which is quite smooth but also very durable leather hide. There is caped toe detail and the lining of the boot is made of dark green leather. It makes a nice but not an excessive contrast to the burgundy color.


Podrážku jsme vybrali Dainite, vyrobenou z velmi odolného materiálu, ketrý je použitelný nejen ve městě. Nepůsobí však tak robustně jako např. Commando, znamá to podrážka z oblasti vojenských bot. Celkové zpracování je stoprocentní a koupí takovéto boty budete mít nejen něco, co nikdo jiný nemá, ale taky budete mít pár bot, který při správné údržbě vydrží velmi velmi dlouho. Budeme velmi rádi, pokud nám dáte vědět co si o tomto speciálním bot myslíte, máme vždy rádi zpětnou vazbu od našich zákazníku. Samozřejmě nejen pokud se jedná o boty.


We chose the brown Dainite sole which is very solid and durable. You can wear your Tricker's not only in the city then. On the other hand, it does not look so massive like for example Commando sole, used often on army boots. The shoes are hand-made on very high quality standards so then you can have a pair of shoes which not only anyone else has, but also you get shoes that can last a life-time (when properly maintained). We would be more than happy for any comments on this style of shoes. We always love to have a feedback from our customers and, of course, not only on this particular pair of shoes. On all the products we show or sell. For us it is useful and you or any future customers can only profit from those feedbacks!Nechali jsme vyrobit jen několik párů. Předpokládáme, že to není naše poslední spolupráce s touto slavnou britskou značkou, ale příští typ bot Tricker's x Denim Heads bude asi vypadat zase jinak. Už teď se však těšíme.

We have now on stock a couple of pairs in different sizes but we assume that is not the last collaboration with Tricker's. We are already now excited about what the future collaboration Tricker's x Denim Heads will look like.


Žádné komentáře:

Okomentovat